205446-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Barn- och elevregister till Kungälvs och Stenungsunds kommun
Referensnummer: 2023/433
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
System avseende barn- och elevregister till Kungälvs och Stenungsunds Kommun.
Upphandlande myndighet är:
Kungälvs kommun, 212000-1371
Stenungsunds Kommun 212000-1298
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Kungälvs och Stenungsunds Kommuner, nedan kallad beställaren, genomför upphandling avseende elevregister för förskola, grundskola, fritids och gymnasieskola och inbjuder härmed anbudsgivare, nedan även benämnt leverantör, att lämna anbud.
För information om beställaren, se hemsida:
Stenungsunds kommun
Kungälvs kommun
Omfattning
Beställaren inbjuder er att inkomma med anbud avseende ett elevregistersystem till Förskola, Fritidshem, Grundskola och Gymnasieskola i Kungälvs och Stenungsunds Kommun.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som kan tillhandahålla en på marknaden befintlig tjänst via webb, SAAS. Leverantören ansvarar för drift, utveckling av tjänsten och support under avtalsperioden. Uppdraget omfattar införande, support, drift, underhåll m.m.
Separata avtal kommer att tecknas mellan leverantör och respektive kommun.
Stenungsunds kommun är en expanderande kustkommun med ca 27 000 invånare.
Kungälvs kommun är en snabbt växande kommun precis norr om Göteborg med ca 48 000 invånare.
Skolorna har kommunen som huvudman. Kommunstyrelsen ansvarar för förskoleverksamheten, grundskolan, fritidshemmen, grund- och gymnasiesärskolan och gymnasieskolan. Under kommunstyrelsen finns sektor utbildning vars uppgift är att driva verksamheten.
Kungälvs förskola har vid tiden för upphandlingen ca 2400 elever och 650 personal
Kungälvs grundskola ink. fritids har vid tiden för upphandlingen ca 5500 elever och 650personal
Kungälvs gymnasium har vid tiden för upphandlingen ca 1700 elever och ca 330personal
Stenungsunds förskola har vid tiden för upphandlingen ca 1250 elever och 306 personal
Stenungsunds grundskola ink. fritids har vid tiden för upphandlingen ca 3450 elever och 400 personal
Nösnäs gymnasium har vid tiden för upphandlingen ca 1400 elever och ca 180 personal
Volymerna kan komma att förändras under avtalets tid.