Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av hållplatsskyltar 2020
Referensnummer: D-nr. 1-1732-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar förebyggande och avhjälpande underhåll driftåtgärder samt dokumentation avseende teknisk utrustning på Västtrafiks hållplatser, resecentrum och knutpunkter för kollektivtrafik inom Västra Götalandsregionen. Beredskap för Avhjälpande Underhåll ska kunna avropas vid behov.
Det geografiska området är uppdelat i två områden:
— Område A omfattar Göteborgsområdet
— Område B omfattar övriga delar i Västra Götalandsregionen
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 51611120 Installation av bildskärmar som visar tågens avgångs- och ankomsttider
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen