205491-2017 - ÄndringSverige-Sölvesborg: Tvätthantering
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av arbetskläder inkl. tvätteritjänst.
Referensnummer: 2017/149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av arbetskläder i utbytessystem för personal inom omsorgsenheten och samtliga tjänster som hör därtill såsom distribution och hämtning, emballage, tvätt, efterbehandling, lagning, kassation och utbyte, lagerkostnad, normalt svinn och administration.