205496-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Räddningsmaterial
Referensnummer: GNU 2023/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara leverantör åt Räddningstjänsten Dala Mitt?
Nu genomför Upphandlingscenter en upphandling av räddningsmaterial till ett värde om ca 3 miljoner kr per år.
Välkomna att lämna ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111400 Brandräddningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen