Upphandlingen omfattar Västtrafiks behov av en leverantör att ansvara för att genomföra undersökningstjänster. Behovet omfattar både kvantitativa och kvalitativa undersökningar. En stor del av behovet utgörs av kundnöjdhetsmätningar som ska genomföras ombord på fordon.