Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygbränsle till Helsinge Airport, Söderhamns kommun
Referensnummer: 13534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Söderhamns kommun genom sektor SAM förvaltar och sköter driften av Helsinge Airport (fd F15 flygflottilj). I detta uppdrag ingår att bränsle finns att tillgå främst för samhällsviktigt flyg (polis, ambulans, sjöräddning, brandflyg) men även till privata aktörer.
Avtalet omfattar leverans av JET A-1 samt AVGAS 100 LOW LEAD.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09100000 Bränslen, 09131100 Fotogenliknande flygbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2023Slut: 31/05/2025
Detta kontrakt kan förlängas: nej
Del nr: 2