205652-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Brandfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2019 Höjdfordon hävare minst 34 meter arbetshöjd (2.0) KS 2019/561
Referensnummer: KS 2019/561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov att anskaffa ett nytt höjdfordon (hävare minst 34 meters arbetshöjd) till räddningstjänsten. Detaljerad beskrivning av fordonet framgår av bilaga 09_Kravspecifikation.
Uppdraget ska även omfatta utbildning för berörd personal i handhavande av fordonet, så som skötsel, reglage, körning, information om inställningar och manövrering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144210 Brandfordon, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen