Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av systemförvaltning av Vitec
Referensnummer: 2440/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212463 Programvaruutvecklingstjänster för statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar systemförvaltning av beställarens energiuppföljningssystem Vitec med tillhörande arbetsuppgifter för rapporter, statistik, uppdatering m.m. samt support och utbildning i systemet och systemutveckling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen