20590-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Arkitekttjänster
Referensnummer: 2020/2649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät är i en tillväxtfas och för att skapa rätt förutsättningar i lokaler pågår ett arbete med att ta fram en långsiktig Lokalförsörjningsplan, som i sin tur kommer att medföra lokalprojekt runt om i Sverige där Svenska kraftnät kommer att vara hyresgäst och/eller fastighetsägare.
Lokalprojekten under avtalsperioden kan komma att omfatta allt från förrådsbyggnation till inredning av större kontor. Huvudparten av lokalprojekten inkluderar arbete med skyddsobjekt eller annan säkerhetsskyddad information.
Därför avser Svenska kraftnät upphandla två separata ramavtal omfattandes en uppdragsansvarig arkitekt, en handläggande arkitekt, en uppdragsansvarig inredningsarkitekt och en handläggande inredningsarkitekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen