205902-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Layouttjänster
Referensnummer: 2023/902
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser layoutarbeten och originalframställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser layoutarbeten och originalframställning för Landskrona stad.
Tjänsten som upphandlas innebär att leverantören, utifrån stadens grafiska manual, ska producera material för print, webb och Officepaketet.Tjänsten kan innebära allt från rådgivning vid produktion till att göra produktionen.Staden behöver en leverantör som kan ta fram flexibla lösningar för olika målgrupper, kanaler och tekniker, samtidigt som man följer stadens policys och riktlinjer.
Det är mycket viktigt att leverantören även har beredskap för att kunna samarbeta med andra leverantörer. Landskrona stad har även viss intern kapacitet för layout- och originalarbete.
Föregående totala avtalsperiod på fyra (4) år hade en genomsnittlig årsvolym på cirka 800 000 sek, anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, både omfattningen och avtalstiden kan komma att förändras under denna period.Maximal takvolym på avtalet är 4 000 000 sek. inklusive optioner.
Ramavtalet avser gälla under fyra (4) år. Från det att ramavtalet har löpt i ett (1) år, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med sex (6) månaders uppsägningstid.När ramavtalet löpt i fyra (4) år löper det ut utan föregående uppsägning.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden inte rimligen kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Staden kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större evenemang.