2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI SIEM-SOC-CIRT
Beskrivning: SCB har behov av att utöka förmågan att proaktivt säkerhetsanalysera och åtgärda säkerhetshot i SCB:s IT-miljö och, drivet av förändringar i omvärlden där cyberkriminalitet och spioneri blir allt vanligare. Syftet med RFI:n är att: - Ge leverantörerna möjlighet att beskriva sitt tjänsteutbud och sin förmåga att leverera efterfrågade tjänster inom analys och åtgärd för säkerhetsområdet. - Undersöka hur en upphandling av SIEM/SOC/CIRT tjänster bör utformas bästa sätt.
Intern identifierare: A2024/1475
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet