205968-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Anestesiutrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Impella
Referensnummer: K 2022-3300
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33172100 Anestesiutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset avser genomföra en direktupphandling i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling 19 a kap. 5 § 1 st. 2 p, med hänvisning till 6 kap. 14 § 1 st. 2 p. LOU.
Karolinska har med detta avsikt att ingå avtal med Vingmed AB för att möjliggöra vårdinsats vänsterkammarassist perkutant vid kardiogen chock. Behandlingen ska kunna upprätthållas under en period av ca 3-5 dygn och då ge en adekvat avlastning i form av en effektiv pumpförmåga.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset avser att införskaffa utrustning Impella AIC-enheter från Abiomed med tillhörande förbrukningsartiklar.
Utrustningen och förbrukningsartiklarna ska ersätta hjärtats pumpförmåga vid akut kardiogen chock och i samband med komplicerad PCI där risken för kardiogen chock är hög.
Behovet på Karolinska: är totalt 6 st konsoler.
Totalt uppskattas att förbrukningen under avtalstiden på två (2) år med option på ett (1) + (1) år vara mellan 48-60 set under hela avtalsperioden inklusive optioner.