206000-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-resurskonsulter
Referensnummer: LiU-2020-03543
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
LiU upphandlar ramavtal för IT-konsulter.
LiU har behov av en leverantör/samarbetspartner som förstår LiU:s behov och vilken typ av konsult som fungerar bäst i LiU:s miljö. Leverantören ska agera proaktivt och generöst bidra till kompetensutvecklingen av IT-avdelningens personal. Leverantören ska ha god leveransförmåga och agera för lyckade projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet och målbild
För en mer utförlig beskrivning se kapitel 2.
Uppdragsbeskrivning
LiU har behov av en leverantör/samarbetspartner som förstår LiU:s behov och vilken typ av konsult som fungerar bäst i LiU:s miljö. Leverantören ska ha ett långsiktigt perspektiv på uppdraget och ska agera proaktivt, komma med förbättringsförslag och generöst bidra till kompetensutvecklingen av LiU:s IT-avdelning. Det är därför viktigt att leverantören arbetar aktivt med sin egen kompetensutveckling och aktivt följer med i aktuella utvecklingstrender och teknik. Under samarbetets gång ska regelbundna möten hållas mellan parterna för att säkerställa att pågående leveranser fungerar som förväntat och ger ett naturligt tillfälle för leverantören att komma med förbättringsförslag etc.
LiU ställer höga krav på kompetens och avser inte ta in oerfarna konsulter eftersom det inte finns möjligheter för LiU att arbetsleda och handleda. Konsulterna ska vara kompetenta personer som i stor utsträckning klarar sig på egen hand i en ny miljö; frågar, letar, felsöker och tar egna initiativ.