206003-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Broar, drift och underhåll
Referensnummer: KS 2021-124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innebär underhåll på de broar, hamnar, grundläggningskonstruktioner och konstruktionsbyggnader som beställaren ansvarar för inom Ängelholms kommun.
Underhållet kan avse rengöring, spolning, impregnering, betong- och stålreparationer, asfalts- och tätskiktsarbeten, räckesreparationer, schakt och fyllning etc efter beställarens bedömning och beställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering, 45262300 Betongarbeten, 45262330 Betongreparationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den årliga omsättningen uppskattas till ca 4 000 000 SEK. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Maximal volym, takvolym, att avropa under avtalstiden är 32 000 000 SEK
Beställaren avser att teckna avtal med tre (3) entreprenörer, förutsatt att så många blir kvalificerade vid upphandlingen, vilka kommer att rangordnas inbördes utifrån lägst anbudssumma.