206005-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd trafik/gata/bana för Uppsala spårväg
Referensnummer: KSN-2021-01199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal för beställarstöd och områdesansvarig för gata/trafik/bana för Uppsala spårväg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget ingår i att vara sakkunnig inom gata och trafik med särskild fokus bana med syfte att uppnå en funktionell spårväg i en inbjudande och attraktiv stadsmiljö. Som sakkunnig kommer konsulten att behöva samordna projektörer och andra experter inom arbetsområdet. Konsulten kommer även att behöva vara behjälplig i framtagning av förfrågningsunderlag för upphandling av konsulter inom arbetsområdet. Projekteringsledning inom gata/trafik/bana samt granskning av ritningar och utredningar
Är några av dina arbetsuppgifter. I arbetet ingår även tidsplanering och framtagning av budget för området, samordning och stöd inom projektet, samordning med angränsande projekt. Konsulten som sakkunnig förväntas delta och ge stöd till arbetet med produktionsplaner samt kalkyl.