206013-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Smedtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - Bygg
Referensnummer: KS 2020/502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71550000 Smedtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för utförande av byggservice och byggentreprenader för Ängelholms kommun, AB Ängelholmshem och AB Ängelholmslokaler med förutsättningar enligt administrativa föreskrifter.
Uppdragen utförs företrädesvis med kvarboende hyresgäster och pågående verksamhet i befintliga husbyggnader. Avhjälpande underhåll ska kunna utföras under årets samtliga arbetsdagar. I uppdraget ingår även beredskap för akuta åtgärder årets alla dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45236000 Markanläggning, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45421000 Snickeriarbeten, 45421146 Montering av undertak, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen