206016-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Behandling av data
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innovationsupphandling - Avseende vidareutveckling, validering och leverans av nya systemlösningar för automatiserad mätning av järnvägsanläggningen
Referensnummer: KOM-405140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Innovationsupphandling avseende nya systemlösningar som skapar avsevärt förbättrad driftsäkerhet. Detta genom att reducera det trafikstörande avhjälpande underhållet och förbättra det förebyggande underhållet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72240000 Systemanalys och programmering, 72310000 Behandling av data, 72312000 Datainmatning, 72313000 Datafångsttjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72316000 Dataanalys, 72317000 Datalagring, 72318000 Dataöverföring, 72319000 Tillhandahållande av data, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen