206063-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vaxholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll och support av verksamhetssystem Procapita.
Referensnummer: SN 2017/50.055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48517000 IT-programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vaxholms stad har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden Healthcare & Welfare AB, 556559-6151, (Tieto) avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Procapita. Genom befintligt avtal med Tieto har staden icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler.
Procapita används som stöd för den föreskrivna dokumentationen som görs inom socialtjänsten, äldreomsorgen samt omsorg om funktionshindrade. Support- och underhåll av systemet är nödvändigt för att kontinuerligt kunna uppfylla samtliga i Sverige relevanta lagar, författningar, normer och föreskrifter som utfärdas av behöriga myndigheter för de uppgifter som åligger Vaxholms stad.