206142-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av varm och kyld mat/livsmedel
Referensnummer: RS 2021/605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transport av varm och kyld mat och livsmedel från tillagningskök till mottagningskök, serveringskök/avdelningskök och fritids samt återleverans av gods från dessa tillagningskök. Upphandlingen omfattar även transport av kyld mat från tillagningskök i Slite till ordinärt boende (privatpersoner med bistånd på matdistribution) över hela Gotland
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fårösund
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar transport av varm och kyld mat och livsmedel från tillagningskök till mottagningskök, serveringskök/avdelningskök och fritids samt återleverans av gods från dessa tillagningskök.
Del 1, Fårösund
1 förskola
1 skola
1 fritids
1 äldreboende
Del nr: 2
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
Del 2, Slite
Del nr: 3
Del 3, Roma
5 förskolor
3 skola
3 fritids
Del nr: 4
Del 4, Klintehamn
2 förskolor (varav en med tre avdelningar)
Del nr: 5
Upphandlingen omfattar transport av varm och kyld mat och livsmedel från tillagningskök till mottagningskök, serveringskök/avdelningskök samt återleverans av gods från dessa tillagningskök.
Del 5, Hemse
2 förskola
Del nr: 6
Del 6 Visby
16 förskolor
6 skolor
6 fritids
Del nr: 7
Del 7, Strandgärdet - Roma
2 äldreboenden
Del nr: 8
60100000 Vägtransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
Upphandlingen omfattar transport av kyld mat från tillagningskök i Slite till ordinärt boende (privatpersoner med bistånd på matdistribution) över hela Gotland.
Del 8, Slite - kyld mat
Ca 40 leveransadresser över hela Gotland.