2. Förfarande
Förfarande
Titel: Produktionstjänster
Beskrivning: Tjänster såsom löpande produktion av olika typer av informations- och presentationsmaterial, till exempel årsredovisning, olika rapporter, utformning av broschyrer och andra trycksaker, texter, illustrationer, nyhetsgrafik, mallar, presentationer, översikter, annonser. Därutöver även köp av bilder och illustrationer inklusive dessa bildrättigheter samt foto- och filmproduktion.
Intern identifierare: A488.381/2023-939
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79822500 Grafisk formgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 92111000 Film- och videoproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Med produktionstjänster menas löpande produktion av olika typer av informations- och presentationsmaterial, som till exempel Polismyndighetens årsredovisning, rapporter av olika slag, trycksaker samt olika typer av filmproduktion. Även produktion av text, bild, illustrationer och nyhetsgrafik kan ingå, liksom utformning av exempelvis mallar, presentationer, översikter, annonser, affischer och roll-ups. Det innebär att vid ett avrop av en Produktionstjänst kan det ingå en eller flera yrkeskategorier för att färdigställa en produktion.
Intern identifierare: Produktionstjänster