206185-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Personalförmedling
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster.
Referensnummer: FEV 17/0090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för bemanningstjänster till Falu Energi och Vatten AB med tillhörande dotterbolag Falu Elnät AB. Vid avrop ska leverantören utföra urvalsprocess och hyra ut personal med specificerad kompetens till våra verksamheter. Uppdragen omfattar bemanning inom Falu kommun.
Behovet av personal kan till exempel ha sin grund i kortare eller längre arbetstoppar, anställd personals sjukdom, tjänstledighet eller i väntan på nyrekrytering.
Beställarens behov framgår av bilaga 1, Tjänstekategorier. Köp av bemanning utöver beskrivna kategorier kan komma att efterfrågas, ramavtalsleverantören kommer då att tillfrågas om dessa uppdrag innan annan leverantör anlitas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98513100 Bemanningstjänster för enskilda, 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 79611000 Jobbsökningstjänster, 79612000 Platsförmedling av kontorspersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen