206211-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Scanning Electron Microscope (SEM) for rock samples
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelScanning Electron Microscope (SEM) for rock samples
BeskrivningUppsala university, Department of Earth Sciences, hereby invites to a procurement regarding a tabletop scanning electron microscope (SEM) to be used for analyses of rock surface samples including thin sections, single mineral crystals, and larger natural rock surfaces with mineralogical variations. The rock surface samples are of hand specimen size with an exposed large natural surface and can weigh up to 1 kg.
Intern identifierareUH 2024/39
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Ytterligare klassificering (cpv): 38510000 Mikroskop, 38511100 Svepelektronmikroskop
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareScanning Electron Microscope (SEM) for rock samples