206240-2023 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter inom Life Science
Referensnummer: FS 2.1.2-2275-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i en ramavtalsupphandling av produkter inom Life Science.
Upphandlingen är indelad i fyra (4) anbudsområden:
- Molekylärbiologiska produkter och molekylärbiologiska småinstrument (värde upp till 50 000 kr)
- Cellbiologiska produkter
- Mikrobiologiska produkter
- Antikroppar och immunologiska kitVar och ett av anbudsområdena är uppdelade i ett flertal produktområden och produktgrupper. Anbud kan lämnas inom ett eller flera produktområden som vart och ett utvärderas separat.
Det finns inget krav på att anbudsgivaren ska ha ett heltäckande sortiment inom respektive produktområde utan även ett specialiserat sortiment kan offereras.
Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, i respektive produktområde, där anbudsgivaren avser att delta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser produkter inom Life Science. Närmare om upphandlingsförmålet anges i upphandlingsdokumenten.