206246-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fartyg och båtar – Ramavtal Mindre Snabbgående Motorbåt typ 200 (MSMB 200)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Mindre Snabbgående Motorbåt typ 200 (MSMB 200)
BeskrivningHärmed inbjuds till ansökan inför upphandlingen av Ramavtal Mindre Snabbgående Motorbåt typ 200 (MSMB 200).
Intern identifierare24FMVU878
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFMV har fått till uppgift att anskaffa en ny arbetsbåt till Försvarsmakten, vidare kallad Mindre Snabbgående Motorbåt typ 200 (MSMB 200). Båten som efterfrågas är en 8-10m aluminiumbåt med inombordsmotor med förmåga att ta ombord 2st besättningsmän och 8st passagerare med packning. Båten ska ha ett förligt lastdäck med ramp i fören. FMV kommer kravställa att båttypen är CE-märkt. MSMB 200 ska kunna verka längs Sveriges kustområden i flera olika typer av miljöer (skärgårdsterräng, kustnära farvatten osv.) Denna båttyp ska bli en ny standardiserad båttyp inom Försvarsmakten och bland annat nyttjas av marinen och hemvärnet. FMV har genomfört en RFI (23FMVU10588) där man samlat in viktigt information från leverantörer angående kommersiella villkor, marknadens aktörer, ILS samt insikt i hur en affär bör utformas utifrån FMV/Försvarsmaktens behov och leverantörernas förmåga att leverera. Intressenternas svar har omhändertagits och sammanställts för att kunna genomföra en upphandling som uppfyller Försvarsmaktens behov och som säkerställer att vi bibehåller konkurrensen på marknaden och ställer rimliga krav utifrån upphandlingsföremålet. Svaren från intressenterna indikerade att denna typen av marknad ej är van ett helhetsåtagande avseende ILS. För att bibehålla konkurrensen har projektet därför valt att bryta ut vad projektet kallar tvärteknik (ILS, Systemsäkerhet, IT-säk) och genomför detta som tre separata avrop mot Ramavtal som FMV tecknat avseende dessa tvärtekniker. Det kommer ställas krav på viss dokumentation från båtleverantören för att säkerställa att en materielöverlämning (MÖL) och att beslut om användning (BOA) kan genomföras. Takvolymen för ramavtalets kommer sättas till 530 000 000 SEK. För ytterligare information se Bilaga 1 - Övrigt.
Intern identifierareRamavtal Mindre Snabbgående Motorbåt typ 200 (MSMB 200)