Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel substans infliximab 2021
Referensnummer: 2020-O000809
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av substans infliximab för successiva leveranser till Region Skåne, Region Kronoberg, Region Halland och Region Blekinge. Avtalen gäller även för annan juridisk person som genom Avtal getts möjlighet av Region Skåne att nyttja detta Avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33692000 Farmaceutiska lösningar, 33692100 Infusionslösningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen