206356-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter- Ramavtal Besiktningstjänster för vissa anordningar som kräver ackrediterat kontrollorgan
Referensnummer: FAST 2021-00002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar lagstadgad installationsbesiktning inklusive genomgång av teknisk dokumentation, återkommande besiktning och ombesiktning enligt Arbetsmiljöverkets, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och Naturvårdsverkets föreskrifter på:
— Trycksatta anordningar och lyftanordningar
Se bilaga 08.2 Anläggningsförteckning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen