206357-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Dryckesautomater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dryckesautomater med tillhörande varor och tjänster
Referensnummer: 2020/905/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42968100 Dryckesautomater
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI genomför upphandling av dryckesautomater med tillhörande varor och tjänster till kontoren i Norrköping, Göteborg och Uppsala. Målsättningen med upphandlingen är att SMHI ska kunna erbjuda välsmakande varm och kall dryck till medarbetare och besökare.
Upphandlingen omfattar dryckesautomater (kaffeautomater och vattenautomater) och service av dessa samt tillhörande varor såsom råvaror (kaffe, te, choklad, engångsmaterial).
Anbudsgivaren erbjuds lämna ett eller två pris i enlighet med nedanstående alternativ:
— köp av automater
— hyra av automater
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42968000 Automater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHI genomför upphandling av Upphandlingen omfattar dryckesautomater (kaffeautomater och vattenautomater) och service av dessa samt tillhörande varor såsom råvaror (kaffe, te, choklad, socker) till kontoren i Norrköping, Göteborg och Uppsala.
Målsättningen med upphandlingen är att SMHI ska kunna erbjuda välsmakande varm och kall dryck till medarbetare och besökare.
I Norrköping genomförs en renovering av SMHIs lokaler och samtliga placeringar är inte fastställda i dagsläget. SMHI beräknar att ha behov av cirka 26 kaffeautomater och cirka 17 vattenautomater. På grund av ombyggnation kan dryckesautomater beställas vid olika tillfällen, dock kommer avtalets slutdatum att vara samma för samtliga automater.
För SMHIs kontor i Göteborg beräknar SMHI behovet till en (1) kaffeautomat och en (1) vattenautomat.
SMHIs kontor i Uppsala har i dagsläget behov av en (1) kaffeautomat och en (1) vattenautomat.
Avsnitt som endast omfattar respektive alternativ är märkt med [Köp] respektive [Hyra]. I annat fall är de övergripande.