206407-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bildskärmar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Videovägg Driftcenter
Referensnummer: 008249-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30231300 Bildskärmar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av bildskärmar 55 tum för att skapa en videovägg. Upphandlingen omfattar även montering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30231310 Platta bildskärmar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Huvudanläggning:
Samtliga 21 nuvarande skärmar (NEC Multisync X554UN) ska bytas ut mot nya 55” skärmar enligt bifogad kravställning. Dessa skärmar ska monteras som en videovägg (om möjligt nyttja befintlig stomme) och anslutas till befintlig bildprocessor.
4 stycken av de befintliga skärmarna ska återanvändas och monteras som en videovägg i vårt krisledningsrum (i nära anslutning till befintlig videovägg). Montering sker på för ändamålet och av leverantören offererad stomme. Befintlig bildprocessor (Jupiter Catalyst 4000) behöver med anledning av detta utökas med grafikkort för att hantera den nya videoväggen i krisledningsrummet.
Alternativ anläggning:
12 stycken av de befintliga skärmarna från huvudanläggningen ska återanvändas på den alternativa anläggningen och där monteras som en ny videovägg (montering sker på för ändamålet och av leverantören offererad stomme) samt där anslutas till befintlig bildprocessor (Jupiter Catalyst 1000).
Den befintliga videoväggen ska monteras ned efter att den nya är tagen i bruk.
Övrigt:
Avtalet ska dessutom stödja Försäkringskassan vid framtida uppkomna behov inom området.
Anbudets giltighetstid.
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med .
För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.