Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Tolkservice
Referensnummer: 19/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Blekinge har för avsikt att framöver upphandla tolkförmedlingstjänster. Syftet med denna RFI är att ta del av leverantörers digitala tolktjänster som kan effektivisera tolkningar/översättningar med moderna lösningar och ge ett minskat beroende av kontakttolk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI enligt bifogat underlag.