206469-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Business Intelligence-plattform (BI)
Referensnummer: 19/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun upphandlar tjänster för att bygga upp en Business Intelligence-plattform (BI-plattform) med Power BI.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som kan leverera konsulttjänster inom området Business Intelligence (BI) baserat på en Microsoftplattform.
Leverantörens uppdrag omfattar ett helhetsansvar för uppbyggnad av en BI-lösning från grunden vilket bland annat inkluderar tjänster inom datamodellering, kravinsamling, projektledning samt IT-arkitektur. Uppdraget omfattar bland annat integration av data till datalagret från olika verksamhetssystem och andra datakällor, design och utveckling av datalager, design och utveckling av beslutsstöd i Power BI.
Leveranstid inklusive eventuella förlängningar och optioner
Kommunen räknar med att skriva avtal med en leverantör i oktober 2019, med projektstart under Q4 2019 / Q1 2020.
Sista dag för ansökan
Ansökan ska vara inkommen senast 31.5.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Kungsbacka kommun har flera olika verksamhetsområden och därmed ett antal verksamhetssystem som stöd. Information som behövs för effektiv styrning och uppföljning är spridd i flera olika system och ofta krävs mycket manuellt arbete för att ta fram denna information vilket är tidsödande. Det finns ett behov av ett verktygsstöd för mer effektiv styrning och uppföljning samt väl definierade mätetal och rutiner för hur dessa skall användas.
Kommunen har beslutat att utveckla ett Microsoft datalager och att använda Microsoft Power BI som beslutsstöd då det ligger i linje med kommunens övergripande IT strategi.
Syfte och behov
Kungsbacka kommun vill skapa en mer effektiv styrning och uppföljning av sina verksamheter genom enkel tillgång till korrekt och relevant information vid rätt tidpunkt till minimal ansträngning för den enskilda användaren.
Kommunen har ett behov av att öka tillgängligheten och synliggöra korrekt information för styrning och ledning av verksamheterna i kommunen. Beslutsstödsinformation skall finnas lättillgänglig för berörda användargrupper såsom exempelvis chefer och ekonomer. Informationen i beslutsstödet skall användas för olika typer av analyser inklusive prediktiv analys. Samma tekniska plattform skall användas för allt behov av beslutsstöd.
BI-lösningen skall baseras på produkter och komponenter från Microsoft både avseende datalager och analys/visualisering (Power BI). BI-lösningen ska designas och utvecklas enligt gällande standarder för att undvika inlåsningseffekter.
Leverantörens konsulter ska för varje etapp kunna leda kravinsamling av funktionella och icke-funktionella krav för beslutsstödet hos de olika förvaltningarna. Parallellt ska en framtidssäkrad teknisk lösning som passar Kungsbacka kommun beskrivas och en målarkitektur tas fram. Arbetet skall resultera i en kravspecifikation och tidplan för införande av varje etapp.
Arbetet ska kunna påbörjas snarast efter kontraktets undertecknande dock senast två (2) månader efter tecknat kontrakt.
Efter att etapp 1 har slutförts kommer kommunen att ta beslut om genomförande av kommande etapper. Genomförande av följande etapper beror på genomförandet och utfallet av etapp 1.