206471-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Mindre kontorsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorspapper
Referensnummer: dnr: 23.3-10626-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30197000 Mindre kontorsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för kontorspapper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30197600 Förädlat papper och kartong, 30197620 Skrivpapper, 30197630 Tryckpapper, 30197640 Självkopierande eller övrigt kopieringspapper, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i följande två (2) delar:
1. Anbudsområde A, leverans upp till en hel pall
2. Anbudsområde B, leverans mer än en hel pall
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett (1) eller två (2) anbudsområden.
Upphandlingen avser endast rikstäckande ramavtal.
Kammarkollegiet kommer att anta tre (3) ramavtalsleverantörer för Anbudsområde A samt tre (3) ramavtalsleverantörer för Anbudsområde B, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 25 miljoner SEK per år. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Ramavtalet anger villkoren för framtida anskaffningar av varor under en förutbestämd tidsperiod. Underleverantör kan inte besvara avropsförfrågan eller teckna kontrakt med avropsberättigad.
I och med att avrop sker upprättas kontrakt mellan avropsberättigad och ramavtalsleverantören avseende de varor som ska levereras. Bilaga Allmänna villkor innehåller bestämmelser som ska gälla för det enskilda kontraktet.
När avropsberättigad använder ramavtalet och tilldelar kontrakt är den skyldig att hålla sig inom de ramar som ges av villkoren i ramavtalet. Detta gäller både vid avrop som sker enligt Anbudsområde A, fast rangordning eller som genomförs enligt Anbudsområde B, förnyad konkurrensutsättning.
Tilldelning för Anbudsområde A, leverans upp till en hel pall ska ske enligt nedan. För Anbudsområde A, fast rangordning är det möjligt att avropa maximalt en pall per kalendermånad och beställande enhet. Med beställande enhet menas myndighetskontor/leveransadress.
För Anbudsområde A, sker avrop med tillämpning av rangordning, där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet enligt 7 kap 6 § LOU. Det innebär att avropsberättigad i första hand kontaktar den främst rangordnade ramavtalsleverantören på Anbudsområde A. För mer information, se avsnitt 8.9.4. Tilldelning för Anbudsområde A, fast rangordning.
Tilldelning för Anbudsområde B, leverans mer än en hel pall ska ske enligt nedan.
För Anbudsområde B, genomförs avrop genom förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU. Detta innebär att samtliga anbudsgivare på anbudsområdet bjuds in på nytt att lämna anbud i enlighet med de villkor som anges i ramavtal. Dessa villkor får, om nödvändigt, preciseras och vid behov kompletteras med andra villkor som angetts i upphandlingsdokumenten. För mer information, se avsnitt 8.9.5. Tilldelning för Anbudsområde B, förnyad konkurrensutsättning samt avsnitt 10. Kravkatalog.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantören och Statens inköpscentral.