Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudjournalsystem för Region Stockholm och Region Gotland
Referensnummer: RS 2022-0608
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett nytt huvudjournalsystem som tjänst inklusive integrationer och införande samt tillhörande drift, support- och underhållstjänster för Region Stockholm och Region Gotland och vissa övriga anslutna verksamheter.
För mer utförlig information om upphandlingen hänvisas till Ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen