206495-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling för entreprenadarbeten Övre Bryggårdsgärdet i strategisk samverkan
Referensnummer: KS 2022-521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
totalentreprenör svara för mark-, anläggnings- och VA-arbeten i genomförandet av stadsutvecklingsprojektet Övre Bryggårdsgärdet. Projektet är indelat i deletapper som preliminärt utgör femton (15) huvuddelar. Huvuddelarna kan komma att ändras i både tid och omfattning. Arbetena för Övre Bryggårdsgärdet beräknas pågå fram till år 2030. Beställaren bedömer att entreprenaden uppgår till ca 400 MSEK, förutsatt att beställaren beställer alla de avrop som är möjliga och ryms inom projektområdet. Takpriset sätts till 550 MSEK. Entreprenaden utgör en totalentreprenad med utökad samverkan mellan parterna (s.k. strategisk samverkan). Gemensamt för samtliga huvuddelar är att de kommer utföras med iakttagande av en fasindelning. Den första fasen innefattar utredning och projektering samt framtagande av riktkostnadskalkyl (förstudie och framtagande av systemhandlingar – Fas 1). Den andra fasen avser detaljprojektering, och utförande (Fas 2), enligt den beskrivning som närmare återfinns i Kontraktet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling gäller uppdrag att såsom totalentreprenör svara för mark-, anläggnings- och VA-arbeten i genomförandet av stadsutvecklingsprojektet Övre Bryggårdsgärdet. Projektet är indelat i deletapper som preliminärt utgör femton (15) huvuddelar. Huvuddelarna kan komma att ändras i både tid och omfattning. Arbetena för Övre Bryggårdsgärdet beräknas pågå fram till år 2030. Beställaren bedömer att entreprenaden uppgår till ca 400 MSEK, förutsatt att beställaren beställer alla de avrop som är möjliga och ryms inom projektområdet. Takpriset sätts till 550 MSEK. Entreprenaden utgör en totalentreprenad med utökad samverkan mellan parterna (s.k. strategisk samverkan). Gemensamt för samtliga huvuddelar är att de kommer utföras med iakttagande av en fasindelning. Den första fasen innefattar utredning och projektering samt framtagande av riktkostnadskalkyl (förstudie och framtagande av systemhandlingar – Fas 1). Den andra fasen avser detaljprojektering, och utförande (Fas 2), enligt den beskrivning som närmare återfinns i Kontraktet.