Direktiv 2004/18/EG
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: Östra Göinge kommun
Nationellt registreringsnummer: 212000-0860
Postadress: Storgatan 4
Ort: Broby
Postnummer: SE-280 60
Land: Sverige
2. Kompetens
5. Presentation
Information om elektronisk auktionEn elektronisk auktion har använts: nej
Administrativ information
Den upphandlande myndighetens referensnummer för ärendet
KS 2015/00936.20.2
Tidigare offentliggörande angående detta förfarandeMeddelande om upphandling
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Kontrakt nr: 1
Del nr: 1
-
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Arkitektur husbyggnad
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
13.10.2016
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 6
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Arkitektkontor Eva Arén AB
Nationellt registreringsnummer: 556583-4172
Postadress: Sportfiskevägen 10
Ort: Farhult
Postnummer: SE-263 95
Upplysningar om kontraktets/delens värde
Information om underentreprenader
Kontrakt nr: 2
Del nr: 2
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Arkitektur Husbyggnad
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Arkitektgården AB
Nationellt registreringsnummer: 556534-9064
Postadress: Norra Kaserngatan 2
Ort: Kristianstad
Postnummer: SE-291 32
Kontrakt nr: 3
Del nr: 3
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Uulas Arkitekter AB
Nationellt registreringsnummer: 556335-5766
Postadress: Döbelnsgatan 9
Postnummer: SE-291 31
Kontrakt nr: 4
Del nr: 4
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Byggnadskonstruktion
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 4
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Ramböll Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556133-0506
Postadress: Västra Storgatan 51 E
Kontrakt nr: 5
Del nr: 5
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Structor Kristianstad AB
Nationellt registreringsnummer: 556978-9703
Postadress: Västra Storgatan 29
Kontrakt nr: 6
Del nr: 6
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: WSP Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556057-4880
Postadress: Box 93
Postnummer: SE-291 21
Kontrakt nr: 7
Del nr: 7
Benämning: Tekniska konsulttjänster – VVS-konstruktion
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 5
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: KN VVS Ingenjörer AB
Nationellt registreringsnummer: 556631-6187
Postadress: Väpnaregatan 17
Ort: Hässleholm
Postnummer: SE-281 50
Kontrakt nr: 8
Del nr: 8
Kontrakt nr: 9
Del nr: 9
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: ÅF-Infrastructure AB
Nationellt registreringsnummer: 556185-2103
Postadress: Väpnaregatan 6
Kontrakt nr: 10
Del nr: 10
Benämning: Tekniska konsulttjänster – El-, tele- och datakonstruktion
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Kristianstad Elkonsult AB
Nationellt registreringsnummer: 556219-6575
Postadress: Lasarettsboulevarden 4 A
Postnummer: SE-291 33
Kontrakt nr: 11
Del nr: 11
Postadress: Kärrvägen 11
Postnummer: SE-291 59
Kontrakt nr: 12
Del nr: 12
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Öhrns Ingeniörsbyrå i Hässleholm AB
Nationellt registreringsnummer: 556254-4162
Postadress: Helsingborgsvägen 14
Postnummer: SE-281 49
Kontrakt nr: 13
Del nr: 13
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Byggledning
Kontrakt nr: 14
Del nr: 14
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Kodeda Konsulter AB
Nationellt registreringsnummer: 556686-6512
Postadress: Hamntorget 5
Ort: Helsingborg
Postnummer: SE-252 21
Kontrakt nr: 15
Del nr: 15
Kontrakt nr: 16
Del nr: 16
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Arkitektur-Fysisk planering
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 3
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Sweco Architects AB
Nationellt registreringsnummer: 556173-0606
Postadress: Östra Vittusgatan 34
Ort: Karlskrona
Postnummer: SE-371 33
Kontrakt nr: 17
Del nr: 17
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Tyréns AB
Nationellt registreringsnummer: 556194-7986
Ort: Malmö
Postnummer: SE-205 19
Kontrakt nr: 18
Del nr: 18
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Arkitektur-Offentliga rummet
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: C Stad&Landskap AB
Nationellt registreringsnummer: 556736-2073
Postadress: Södra Bulltoftavägen 51
Postnummer: SE-212 22
Kontrakt nr: 19
Del nr: 19
Kontrakt nr: 20
Del nr: 20
Postadress: Box 574
Postnummer: SE-201 25
Kontrakt nr: 21
Del nr: 21
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Projektering samhällsbyggnad-Gata, park och offentliga miljöer
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 7
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Atkins Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556611-6751
Postadress: Järnvägsgatan 11
Postnummer: SE-252 24
Kontrakt nr: 22
Del nr: 22
Kontrakt nr: 23
Del nr: 23
Kontrakt nr: 24
Del nr: 24
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Geoteknik
Postadress: Strömgränden 3
Postnummer: SE-252 20
Kontrakt nr: 25
Del nr: 25
Kontrakt nr: 26
Del nr: 26
Kontrakt nr: 27
Del nr: 27
Benämning: Tekniska konsulttjänser – Belysningsteknik
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 2
Kontrakt nr: 28
Del nr: 28
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Belysningsteknik
Postadress: Hallenborgs gata 4
Kontrakt nr: 29
Del nr: 29
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Trafikplanering
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 1
Kontrakt nr: 30
Del nr: 30
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Miljöteknik
Kontrakt nr: 31
Del nr: 31
Kontrakt nr: 32
Del nr: 32
Postnummer: SE-211 74
Kontrakt nr: 33
Del nr: 33
Benämning: Tekniska konsulttjänster – Bullerutredning
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Sweco Environment AB
Nationellt registreringsnummer: 556346-0327
Postadress: Box 286
Postnummer: SE-201 22
Kontrakt nr: 34
Del nr: 34
Avsnitt VI: Kompletterande upplysningar
Information om EU-medelKontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Behörigt organ vid överprövningOfficiellt namn: Förvaltningsrätten i Malmö
Organ som kan lämna information om överprövningOfficiellt namn: Upphandlingsmyndigheten
Datum då meddelandet sänts
17.1.2017