Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstransporter för Vård- och omsorgsförvaltningen, område Borgvalla och Lundhagen
Referensnummer: VOF 201/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar planerade måltidstransporter från tillagningskök på Borgvalla och Lundhagen till mottagningskök på enheter inom MatOmsorg Helsingborg såsom vårdboenden, träffpunkter och dagverksamheter. Detta innefattar färdiglagad mat (både varm och kyld), livsmedel samt returtransporter av transportkolli mellan tillagnings- och mottagningskök. Vid enstaka tillfällen kan det även förekomma transport av annat gods utan extra kostnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen