2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elprojektering
Beskrivning: Ramavtal avseende elprojektering vid nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad
Intern identifierare: 20/180
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Urval El-projektering
Beskrivning: Ramavtal avseende el-projektering för uppdrag inom ny-, om- eller tillbyggnadsprojekt för exempelvis: - Skolor - Förskolor - Äldreboenden, LSS-boenden, Demensboenden - Sport- och fritidsanläggningar - Vårdboenden - Bostäder -Trygghetsboenden Uppdragen inom ramavtalet omfattar bland annat: - Delaktighet från skisskede till färdigställande - Platsbesök - Deltaga vid projekteringsmöten - Inventering av befintliga installationer - Utredningar - Upprättande av AF-delar - BAS-P - Rumsbeskrivning - Elbeskrivning - Upprätta rambeskrivningar - Närvara vid byggmöten - Konsulten ska ha förmåga att kalkylera - Deltaga vid 3D-samgranskning - Upprättande av relationshandlingar - Hissbeskrivning - Solkraftsystem - Ritningar ska kunna upprättas i 3D - Mätuppdrag data och el
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ansökan
Beskrivning: Ramavtal avseende el-projektering för uppdrag inom ny-, om- eller tillbyggnadsprojekt för exempelvis: - Skolor - Förskolor - Äldreboenden, LSS-boenden, Demensboenden - Sport- och fritidsanläggningar - Vårdboenden - Bostäder -Trygghetsboenden Uppdragen inom ramavtalet omfattar bland annat: - Delaktighet från skisskede till färdigställande - Platsbesök - Deltaga vid projekteringsmöten - Inventering av befintliga installationer - Utredningar - Upprättande av AF-delar - BAS-P - Rumsbeskrivning - Elbeskrivning - Upprätta rambeskrivningar - Närvara vid byggmöten - Konsulten ska ha förmåga att kalkylera - Deltaga vid 3D-samgranskning - Upprättande av relationshandlingar - Hissbeskrivning - Solkraftsystem - Ritningar ska kunna upprättas i 3D - Mätuppdrag data och el Avtalet gäller i 4 (fyra) år, därefter upphör avtalet utan uppsägning. Beställaren har rätt att säga upp avtalet med 6 (sex) månaders uppsägningstid. Ett meddelande om en sådan uppsägning kan äga rum först 6 (sex) månader från avtalets start. Beställaren avser att teckna ramavtal med tre (3) Leverantörer i rangordning. Om ej tillräckligt antal anbudsgivare kvalificerar sig tecknas avtal med färre Leverantörer. Avrop för Jönköpings kommuns Fastighetsavdelning kommer att ske enligt Fördelningsnyckel med procentfördelning av antal projekt. För övriga deltagande avdelningar, myndigheter och bolag sker alla avrop enligt rangordning, varvid avrop kommer att ske i fallande ordning. Uppgifterna ovan ska ses som Beställarens intention och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas. Det är inte en uttömmande beskrivning av samtliga arbetsuppgifter som ska utföras av antagen Leverantör, utan ska ses som exempel på de förväntningar Beställaren har på leverantörens insats. Uppdragsspecifik omfattning anges vid avrop.