206709-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Garantibemanning sjuksköterskor, rekrytering och utvecklingsarbete Kirurgkliniken Mälarsjukhuset Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN23-0151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland genomför upphandling av helhetsuppdrag till Kirurgavdelningen på Mälarsjukhuset i Eskilstuna i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Uppdraget omfattar följande tjänster:
- Garantibemanning
- Rekrytering
- Utvecklingsarbete/kompetensutveckling
Anbud ska lämnas för hela leveransen. Köparen har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kirurg- och urologkliniken på MSE/KSK med ca 150 medarbetare har verksamhet på både Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm, vårdavdelning MSE, mottagningar och endoskopiverksamhet samt utför insatser på akutmottagningen och operation.
I det utvecklingsarbete som pågår planeras bland annat att dela upp den nuvarande avdelningen i två avdelningar.
Kirurgiska vårdavdelningen MSE har för närvarande 21/18 vårdplatser öppna. Vårdplatserna är uppdelade i team där vi vårdar akuta eller planerade patienter med olika kirurgiska behov: kärlkirurgi, nedre och övre mag-/tarmkirurgi, urologi samt öron-, näsa- och halskirurgi. Målet är att öppna fler vårdplatser på sikt.
Samtliga team har varierande grad av länsansvar vilket innebär en bred verksamhet inom respektive team. Vi arbetar teambaserat och strävar efter en personcentrerad vård med patienten i centrum där många olika professioner medverkar i vården dagligen.
Nedan en mer utförlig beskrivning av uppdraget
- Garantibemanningsuppdrag
Leverantörens uppdrag är att ha helhetsansvar för bemanning dygnet runt av ett kirurgiskt/urologiskt team om 6-8 patienter för att möjliggöra att nå målet att öppna fler vårdplatser. Under natten ansvarar sjuksköterskan i den här rollen för ca 10-12 vårdplatser.
Dessa 6-12 vårdplatser ska bemannas med sjuksköterska från leverantören dygnet runt varje dag under hela avtalstiden för att säkerställa kompetensen på vårdplatserna och på någon av de två framtida avdelningarna.
Sjuksköterskorna ska också delta i avdelningens ordinarie möten, som till exempel arbetsplatsträffar.
Sjuksköterskorna som bemannar vårdlaget måste vara erfarna, då det ingår i uppdraget att vara den erfarne, introducera nya sjuksköterskor och lära ut.
- Rekryteringsuppdrag
Leverantören ska rekrytera minst en sjuksköterska till Mälarsjukhusets kirurgiska vårdavdelning.
- Utvecklingsarbete
Leverantören ska tillhandahålla en erfaren sjuksköterska alternativt läkare som håller kompetensutveckling för Kirurgens personal fyra timmar per vecka under 25 veckor. Timmarna kan också fördelas på annat sätt, till exempel åtta timmar varannan vecka eller annan fördelning av samma antal timmar.
Den som håller i kompetensutvecklingen behöver inte vara samma person varje vecka.
Uppdraget sker i nära samarbete med vårdenhetschef på Kirurgen i Eskilstuna.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet.