Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industripark - Hertsöfält
Referensnummer: SBF 2023/520-2.5.1.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Industripark heter det nya området som består av det redan etablerade området Svartön och en ny del på Hertsöfältet som ansluts till varandra via Gräsörenbron. Totalt omfattar området 125 hektar mark och beräknas vara fullt utbyggd till 2030.
Denna upphandling omfattar delen med Hertsöfältet. Denna entreprenad avser förberedande mark-, och gatuarbeten, VA-arbeten, ledningsdragning, belysning samt pumpstationer på Hertsöfältet inför fortsatt exploatering. Dessa förberedande arbeten på Hertsöfältet kommer inför den fortsatta exploateringen att utföras i olika etapper (huvuddelar).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45233140 Vägarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen