20676-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning – Ramavtal konsulter projektstöd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal konsulter projektstöd
Beskrivning: Ramavtalet omfattar konsulttjänster i form av projektstöd under ett eller flera skeden i olika typer av byggprojekt, och med olika många specialistkompetenser beroende på projekt. Uppdrag kan komma att avse projektstöd vid nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens objekt vilket är lokaler och förvaltad egendom t.ex. vårdboenden och flerbostadshus.
Intern identifierare: MIC 2024/515
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal konsulter projektstöd