206824-2020 - ResultatSverige-LIDKÖPING: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial
Referensnummer: 2019-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sjukvårdsmaterial till den sjukvård som kommunerna ansvarar för, i huvudsak inom äldreboende, hemsjukvård och skola. Upphandlingen omfattar inte läkemedelsnära produkter som är förskrivna av läkare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33199000 Sjukvårdskläder, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen