206910-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård städ 36
Referensnummer: Ks 827/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård i delar av Örebro Kommuns verksamhetslokaler.
Allmän orientering
Upphandlingen avser avtal om lokalvård i förvaltningarnas lokaler för i huvudsak skola, förskola, idrottsanläggning, kontor, personalutrymmen, kommunikationsytor och allmänna utrymmen. Avtal avses tecknas mellan respektive förvaltning och dess antagna entreprenör/ er.
Upphandlande enhet och kontraktsvolymer
Upphandlande myndighet är Örebro Kommun 212000-1967
Upphandlande enheter för denna upphandling är
Förvaltningen för förskola och skola, område nordost, sydost och varberga förskolor
Vård- och omsorgsförvaltningen
Stadsbyggnadsförvaltningen- Lokalförsörjningsenheten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser avtal om lokalvård enligt p 1.2.4 och beskrivning i avsnitt Kravspecifikation, Kommersiella villkor samt bilagda objektsspecifikationer. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
Angivna ytor är ungefärliga och kan vara baserade på uppgifter i hyreskontrakt m.m., och ska alltså inte uppfattas som uppmätt städyta.
Prisbilden på de olika objekten skall baseras på, av oss, angivna lokalytor.
Upplysningar under anbudstiden
Viktigt är att ni bokar tid med referensperson innan ni tar referensmått på plats, se frekvensblankett gällande kontaktperson.
Eventuella frågor angående denna upphandling skall ske skriftligt via OPIC TendSign.
Förtydligande och komplettering av förfrågningsunderlag
Upphandlingsavdelningen besvarar frågor via fråge- och svarsfunktionen i tendsign.com. Fråge- och svarsfunktionen är tillgänglig för alla via annonsen till upphandlingen under länken "Frågor och svar". De som inte har registrerat sig i systemet har skyldighet att själva bevaka eventuella frågor och svar i upphandlingen.
Anbudsgivare bör påtala eventuella fel, oklarheter eller andra frågetecken i förfrågningsunderlaget under anbudstiden. Frågor ska ställas skriftligen, genom frågefunktionen i upphandlingssystem Visma Tendsign. Svar på frågor lämnas senast 6 dagar före angiven sista anbudsdag till alla som begärt förfrågningsunderlaget.
Frågor och synpunkter på förfrågningsunderlaget kan ställas skriftligen till upphandlingsavdelningen senast 24.5.2019
Frågor och svar liksom eventuella förtydliganden och kompletteringar utgör en del av upphandlingsdokumenten.
Miljöarbete
Miljöfrågorna har stor betydelse för kommunens arbete och för helhetssynen på sambandet mellan människa, miljö och hälsa.
Kommunens miljöarbete innehåller bl.a. miljöpolicy, miljömål och miljökrav i samband med upphandling. I detta förfrågningsunderlag redovisas i förekommande fall de miljökrav, som ställs på efterfrågade tjänster.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU) kapitel 6, SFS 2016:1145.
Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Obligatoriska krav
Förfrågningsunderlaget med bilagor innehåller ett antal obligatoriska krav, så kallade ska-krav. Förutsättningen för att ett anbud ska kunna prövas, utvärderas och antas är att dessa krav är uppfyllda. Anbud som inte uppfyller kraven kommer att förkastas. Kraven avser såväl krav på anbudsgivaren som på efterfrågad tjänst.
Helt eller delat anbud
Anbud kan omfatta hela eller del av upphandlingen, uppdelning att gälla enbart visst objekt kan göras. Uppdragsgivaren förbehåller sig rätten till uppdelning på flera anbudsgivare. Vissa objekt kommer att hanteras gemensamt, se Anbudsblankett.