207000-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Lätta förpackningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förpackningsmaterial för matdistribution
Referensnummer: 2022-86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44618100 Lätta förpackningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens behov av förpackningsmaterial för matdistribution, främst inom omsorgen. Läs mer i kravspecifikation.
Upphandlingen delas in i tre anbudsområden.
Anbudsområde 1 - Förpackningsmaterial i Polypropen (PP) samt diverse tillbehör
Anbudsområde 2 - Förpackningsmaterial som är 100% komposterbart
Anbudsområde 3 - Förpackningsmaterial i mineral/plast. Får max innehålla 50% plastmaterial
Leverantören kan välja att delta i ett eller flera anbudsområden. Efterfrågat sortiment per anbudsområde anges i bilaga 3. Anbudsprislista.
Observera att upphandlingen ej omfattar aluminiumformar samt engångsartiklar som används inom restaurang- och cateringverksamhet.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 1 200 000 SEK sammantaget för samtliga anbudsområden. Takvolym för ramavtalet är 6 000 000 SEK för den totala avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för upphandlingen är:
Matilda Petersson, upphandlare
tfn: 0480-454193
e-post: matilda.petersson@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-03-09 14:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org.nr 212000-0746)
Emmaboda kommun (org.nr 212000-0738)
Torsås kommun (org.nr 212000-0696)
Nybro kommun (org.nr 212000-0753)
Mörbylånga kommun (org.nr 212000-0704 )
Borgholms kommun (org.nr 212000-0795)
Kalmarsunds gymnasieförbund (org.nr 832401-6453)
Omfattning
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 1 200 000 SEK sammantaget för samtliga anbudsområden. Takvolym för ramavtalet är 6 000 000 SEK för den totala avtalsperioden. Takvolym gäller sammantaget för samtliga anbudsområden. Ramavtal som denna upphandling resulterar i upphör att gälla om avropad volym överstiger takvolymen. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.