Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lilla Lidingöbron
Referensnummer: 17/187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser projektering och byggandet av en ny bro kallad Lilla Lidingöbron samt utrivning av den Gamla Lidingöbron.
Lilla Lidingöbron är en kombinerad GCM/spårvagnsbro över Lilla Värtan mellan Lidingö och Stockholm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45221110 Byggnation av bro, 45221113 Byggnation av gångbro, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling sker med målsättning att Beställaren ska med en entreprenör teckna ett entreprenadkontrakt avseende uppförande av Lilla Lidingöbron och rivning av Gamla Lidingöbron. Lilla Lidingöbron kommer att utföras som en totalentreprenad där Entreprenören svarar för både gestaltning, projektering, anläggningarbeten och rivning utifrån en kravspecifikation som ingår i förfrågningsunderlaget. Detta innebär att Entreprenören har valmöjligheter, inom ramen för de krav som kommer att ställas, avseende utformning och val av arbetsmetoder.