207065-2018 - ResultatSverige-Lerum: Golvläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för hantverkstjänster, golv
Referensnummer: KS17.1011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432110 Golvläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen omfattar underhålls- och reparationsarbeten samt mindre avgränsade projekt inom beställarens fastighetsbestånd. Uppdrag, golvarbete (totalentreprenad) ska utföras på löpande räkning efter avrop för Lerums kommun, Aktiebolaget Aspenäs Villastad och Lerum Fjärrvärme AB. För denna kategori avser kommunen att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att beställarna vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandande upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.2 Orientering om objektet.
Lerums kommun och Kommunens verksamhetslokaler (KVL) förvaltar ca 200 000 m2 lokaler för kommunal verksamhet samt viss uthyrningsverksamhet och genomför i detta bestånd underhållsåtgärder och ombyggnader. Fastigheterna består av skolor, förskolor, SÄBO (särskilt boende för äldre), idrottshallar mm.
Lerum Fjärrvärme AB är ett kommunalt bolag vars verksamhet består av fjärrvärmeförsörjning inom Lerums kommun samt vattenkraftsproduktion i Säveån. Bolaget äger fyra st panncentraler i Lerum, Gråbo, Stenkullen och Floda samt 3 vattenkraftverk i Floda, Hillefors och Hedefors.
Aktiebolaget Aspenäs Villastad äger och förvaltar hyresfastigheter, för närvarande 100 lägenheter. Planer finns att utöka detta bestånd. I detta bestånd genomförs reparationer samt akut och planerade underhåll.
Ytterligare information om Lerums kommun finns på www.lerum.se.