2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende reparation/konservering av konst
Beskrivning: Upphandlingen omfattar reparation och konservering av konstverk inköpta för Region Stockholm.
Intern identifierare: KN 2024-579
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 37800000 Hantverks- och konstmateriel, 37820000 Konstmaterial, 39298000 Statyetter, prydnadsföremål; foto- eller tavelramar samt speglar, 39298400 Statyetter, 44420000 Varor som används för byggnadsändamål, 44812000 Konstnärsfärger, 45442100 Målning, 45442120 Målning och påstrykning av skyddsöverdrag på konstruktioner, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92300000 Underhållningstjänster, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92311000 Konstverk, 92320000 Drift av konstinrättning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1
Intern identifierare: KN 2024-579-1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtal avseende reparation/konservering av konst.
Intern identifierare: KN 2024-579-2
Ytterligare klassificering (cpv): 19400000 Textilgarn och -tråd, 19420000 Konstgjorda textilfibrer, 19730000 Konstfibrer, 19731000 Konstgjorda stapelfibrer, 19733000 Konstgjort texturgarn, 37000000 Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör, 37800000 Hantverks- och konstmateriel, 37810000 Konsthantverksmateriel, 37820000 Konstmaterial, 37821000 Penslar för konstnärsbruk, 37823500 Konst- och konsttryckspapper, 39224210 Målarpenslar, 39230000 Produkter för särskilda ändamål, 39298000 Statyetter, prydnadsföremål; foto- eller tavelramar samt speglar, 39298500 Prydnadsföremål, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44111000 Byggnadsmaterial, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44200000 Konstruktionsprodukter, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212311 Byggnation av konstgalleri, 50246300 Reparation och underhåll av flytkonstruktioner, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92311000 Konstverk, 92320000 Drift av konstinrättning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Intern identifierare: KN 2024-579-3