Region Örebro län avser att upphandla hörseltekniska hjälpmedel för 7-klövern. 7-klövern är en samverkan mellan landsting i Dalarnas, Sörmlands, Uppsala, Värmlands, Västmanlands, Örebro och Gävleborgs län. Vi samverkar för en bra och kostnadseffektiv hjälpmedelsutveckling i regionen bl.a. genom gemensamma upphandlingar.
Upphandlingssamverkan kan ske med alla eller delar av 7-klöverns sjukvårdshuvudmän.
Vi önskar uppdatera oss på lämpliga produkter som finns på marknaden, så att relevanta krav kan ställas i vår kommande upphandling. Vi ger därför leverantörer möjlighet att presentera sig och sina produkter inom angivna produktområdet den 19.9.2017 på Universitetssjukhuset i Örebro.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32331300 Utrustning för ljudåtergivning, 33185000 Hörapparater, 33185100 Delar och tillbehör till hörapparater, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuvarande upphandlingskontrakt omfattar:
1. Skolhörhjälpmedel.
2. Kommunikationsförstärkare.
3. Trådlöst ljudöverföringssystem.
4. Stolslinga och fast slinga.
5. Transmissionssystem via radio.
6. Varseblivningshjälpmedel.