207137-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Örebro: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Navigationsutrustning
Referensnummer: MT 2023-0014 / 22RS10636
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att uppgradera neuronavigationsutrustning till kliniken för
neurokirurgi. En utrustning som används vid neurokirurgiska ingrepp och där en
uppgradering är nödvändig för att fortsatt kunna bedriva vård enligt inom regionen
vedertagna metoder och rutiner, vård som avser exempelvis tumörer, blödningar i
hjärnan och olika kärlförändringar som pulsåderbråck i hjärnan, skallskador och
nackskador.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Synnerliga skäl för förhandlat förfarande utan föregående annonsering föreligger.
Upphandlingen avser en uppgradering från StealtStation S7 till Stealtstation S8.
StealthStation S7 har nått end-of-life, och kan inte längre hållas i drift på ett
patientsäkert sätt.
Uppgradering är väsentlig för att kunna fortsätta använda den befintliga
instrumentpark och de befintliga mjukvaror som förutsätts för att fortsatt kunna
behandla enligt i regionen vedertagna metoder.
Dessa vedertagna metoder används också i samarbete med Linköpings
Universitetssjukhus.
Då det endast finns en leverantör på marknaden som kan fullgöra leverans av
utrustningen genomförs köpet som direktupphandling med stöd av 6 kap LOU 14§
punkt 2.