207145-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av elektriska motorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omlindning av elmotor Rya VP
Referensnummer: 22-0111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50532100 Reparation och underhåll av elektriska motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser omlindning av elmotor på värmepump Rya VP (16 500 kW).
Orientering om objektet
Projektet syftar till att byta lindning på en elmotor på en av våra värmepumpar på Rya VP. Motorn har visat sämre och sämre värde och nu är det tid att byta lindning på motorn.
Motorn har följande data:
Fabrikat SiemensTillverkningsår 198410,5 kV16 500 kWVattenkyldTotalvikt 45 ton
I uppdraget ingår i stort;• Ur och inkoppling av elmotor inklusive kablage, koppling, kylsystem.• Omlindning av elmotor samt kontroll av övriga delar.• Erforderliga lyft och transporter samt tillstånd för dessa.• Uppriktning och idrifttagning av elmotor
Beställaren ombesörjer håltagning i vägg, borttagning av befintlig trappa för att möjliggöra lyft av motor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen