207157-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygien och städprodukter
Referensnummer: ORU 2.3.2-02473/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende hygien och städprodukter.
Upphandlingsobjekt
Uppdraget omfattar ramavtal avseende hygien och städprodukter till Campus Almby, Campus USÖ och Campus Grythyttan.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av dokumenten Anbudsprövning och utvärdering samt i Upphandlingskontrakt.
Typ av avtal och avtalstid
Ramavtal sluts genom ett skriftligt ramavtal som undertecknas av parterna för senare avrop (kontraktstilldelning).
Avtalsstart 2022-06-13 eller från ömsesidig signering. Ramavtalet löper t.o.m. 2024-05-31.
Därefter förlängs ramavtalet automatiskt med 12 månader i taget om inte Universitetet meddelar något annat senast tre (3) månader innan innevarande avtalsperiod löpt ut.
Universitetet har möjlighet att förlänga ramavtalet sammanlagt upp till totalt 24 månader med oförändrade villkor. Maximal avtalstid är t.o.m 2026-05-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424300 Engångshandskar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33631600 Antiseptika och desinfektionsmedel, 33711500 Hudvårdsprodukter, 33711900 Tvål, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen