207184-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial till kontor och skola/förskola.
Referensnummer: GNU 2017/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av allmänt förbrukningsmaterial till kontor, skola och förskola i kommunerna: Borläge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Säter och VBU (Västerbergslagens Utbildningsförbund) samt bolagen: Falun Borlänge Regionen AB, Ludvika Kommunfastighet AB, LudvikaHem AB, Region Dalarna, Säterbostäder AB, Lugnet i Falun AB, Borlänge Energi AB, Kopparstaden AB, Maserhallen, AB Stora Tunabyggen, Hushagens Fastighet AB, Hedemora Energi AB, Wessman Barken Vatten & Återvinnig AB (WBAB).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong, 30197621 Blädderblock, 22816300 Självhäftande block, 22816100 Anteckningsblock, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen